سنگ بنای استقرار CRM

سنگ بنای استقرار CRM

رکود اقتصادی فعلی در سطح جهان موجب شده که crm به خط مقدم و یکی از محورهای افتصاد جهانی مبدل گردد. این سیستم با افزایش حجم کسب و کار و فروش بیشتر، خواهان اقدامات عملی و تشخیص فرصت های مربوط به مشتریان بالقوه و مشتریان موجود می باشد. علاوه بر این، کسب و کارها باید درباره اینکه فرایندهای مدیریت فروش درجه یک هستند، اطمینان حاصل کنند.

در حال حاضر، نیروهای اقتصادی به دنبال سیستم خاصی از crm هستند که بخش های اصلی فروش و فرایندهای مدیریت ارتباط با مشتریان خود را با آن یکپارجه نمایند.صرف نظر از اینکه crmدر بخش بازاریاب19ی، فروش و یا خذمات به مشتریان مستقر شده باشد، قابلیت پذیرش هر سیستم crm در شرکت مهم است و تفاوتی کلیدی در موفقیت یا شکست ایجاد می کند.

مطلب مرتبط:  نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

قابلیت استفاده

در بیشتر مواقع، بسیاری از مدیران اجرایی CRM صرفا بر روی عملکرد و ویژگی های آن بدون توجه به کاربرد پذیری واقعی آن تمرکز می کنند.

عدم قابلیت استفاد، دشمن شماره یک پیاده سازی و اجرای CRM است. آیا سیستم های CRM نیازمند ورود جداگانه به این سیستم ها هستند؟ اگر جواب مثبت است، در نهایت سرعت کار با سیستم حدود 30 تا 40 درصد کاهش خواهد یافت. آیا نرم افزار CRM نیازمند پنجره هایی اضافی جهت ورود به سیستم است یا اینکه می تواند بدون ورود اضافی به صفحه جدید باز گردد؟ میران موفقیت سیستم های CRM که با سیستم های پرطرفدای مثل OUTLOOKو اکسل یکپارچه شده اند، به طرز چشمگیری بالاتر از سیستم هایی است که بدون این یکپارچگی پیش رفته اند.

تجربیات ما برای تعدادی از مشتریان خود نشان داده که انطباق با سیستم هایی که در یک محیط یکپارچه با سیستم ایمیل های موجود مشتریان فعالیت می کنند، حداقل 30 درصد بالاتر است.

بیشتر بخوانید:  CRM چیست ؟

افزلیش قابلیت استفاده

برای اطمینان از اینکه شرکت بر روی سیستم های مهم از جمله ایجاد یک پلتفرم جدید CRM سرمایه گذاری می کند و بازگشت سرمایه مطلوب انجام می گیرد، مدیران ادغام و یکپارچه سازی باید بر نیاز های تیم فروش تمرکز نمایند. موارد زیر نمونه ای از عناصر حیاتی است که تیم فروش درنظر دارد:

داشتن یک سیستم CRM بصری و کاربر پسند

کاربری آسان یکی از مهم ترین تفاوت های سیستم های CRM برای موفقیت یا شکست است. برای مثال برای فروشندگان و یا نمایندگان خدمات مربوط به مشتریان که از OUTLOOK استفاده می کنند درخواست ورود اطلاعات مربوط به فروش ها، مشتریان و سرنخ ها و درنهایت ورود آن ها به سیستم CRM بسیار پیچیده و مشکل است. در عوض این امور برای کاربران آسانتر است که ابتدا داده های موجود را در یکی از سیستم ها مثل OUTLOOK وارد نمایند و سپس فورا این اطلاعات با قابلیت یکپارچه سازی به نرم افزار CRM انتقال یابد. بمابراین این امر در خرید CRM باید ملاک قرار گیرد

مدیران اجرایی CRM
مدیران اجرایی CRM

اطمینان از باارزش بودن آن برای کاربران

اگر فروشندگان و یا نمایندگان خدمات مربوط به مشتریان تنها به وارد کردن اطلاعات بپردازند بدون اینکه خروجی مناسبی داشته باشد، دلیلی برای ادامه استفاده از این سیستم باقی نمی ماند. سیستم CRM شما باید خانه ای برای تیم فروش و خدمات مشتریان ما باشد.

CRM می تواند برای نوار زیر مورد استفاده قرار گیرد:

  • ادغام همه سرنخ های موجود به عنوان راهی اساسی برای کسب و کار جدید؛
  • سروسامان دادن دادن به همه کمپین های بازاریابی و فروش داخل سیستم، به طوری که اگر یکی از اعضای تیم نیاز به اطلاعاتی خاص داشته باشد به سرعت بتواند با چند کلیک با آن ها دست پیدا کند.
  • ادغام ورودی ها با یکدیگر؛ ورودهای چندگانه با برنامه های اصلی CRM در تضاد هستند. اگر کاربران به سختی به اطلاعات دسترسی داشته باشند
    اطمینان از باارزش بودن آن برای کاربران
    اطمینان از باارزش بودن آن برای کاربران

    ، براحتی این سیستم را کنار می گذارند.

تخصیص زمان کافی برای آموزش

این گام بسیار مهم ممکن است حذف گردد و یا نادیده گرفته شود. به عنوان نتیجه، اعضای تیم با درنظر گرفتن نتایج موجود به سرعت تشخیص می دهند که سیستم موجود بی فایده است.اگر شرکتی که به تازگی برنامه crm را پیاده سازی کرده، آموزش کافی یم ضرورت است.

اغلب مدیران ترجیح می دهند که تیم کار خود را به صورت عملی در خین کار آموزش دهند تا اینکه آن ها را به کلاس های آموزشی بفرستند. با این حال مذیران باید در بلند مدت در نظر داشته باشند که یکی از ماموریت های اساسی و راه های سرمایه گذاری برای موفقیت در آینده، آموزش است.

 

One thought on “سنگ بنای استقرار CRM

  1. برای نوشتن این سپاسگذارم. این به من کمک کرد تا این مفهوم را بهتر درک کنم. دوباره دیدار خواهد کرد

Comments are closed.

Comments are closed.